Klientska zóna
registrácia

AKO SI VYBRAŤ LOPTU

V posledných dňoch som dostal veľa otázok ohľadne výberu futbalových lôpt. Preto som sa rozhodol pripraviť osem dielny seriál článkov na tému výberu kvalitnej futbalovej lopty. Budem sa snažiť zrozumiteľne vysvetliť všetky parametre, ktoré musí kvalitná futbalová lopta mať.

Dnes začnem prvým dielom tohto seriálu a to hneď s prvým základným parametrom futbalovej lopty, ktorým je IDEÁLNA HMOTNOSŤ A OBJEM.

Hmotnosť lopty je veľmi dôležitá, pretože ak by bola lopta ťažká futbalista by musel pri hre s takouto loptou vydať viac energie. Tak isto by tu hrozilo väčšie riziko zranenia. Príliš ľahká lopta by zase kazila hru, nebol by s ňou možný dobrý dribling.

Ideálna hmotnosť futbalovej lopty s veľkostným označením 5 je 410 g - 450 g. Ideálna hmotnosť futbalovej lopty s veľkostným označeným 4 je 350 g - 390 g.

K ideálnej a rovnakej hmotnosti lôpt, s minimálnou toleranciou, ktorú schválila FIFA sa viaže jedna úsmevná príhoda. Na prvých majstrovstvách sveta vo futbale v roku 1930, ktoré sa konali v Uruguaji sa vo finále stretli domáci Uruguaj s Argentínou. Každý národný team si priniesol svoje lopty. Prvý polčas sa hral s loptou, ktoré zabezpečila Argentína a aj prvý polčas skončil vedením Argentíny 2:1. V druhom polčase sa už však hralo s loptou, ktorá bola ťažšia a ktorú zabezpečil team Uruguaja. Hráči Argentíny neboli pripravení na to, že lopta s ktorou sa hral druhý polčas bude s oveľa väčšou hmotnosťou. Toto finále nakoniec vyhrali hráči Uruguaja 4:2.

Aj s tejto príhody vyplýva, že určite nie je jedno, akú hmotnosť má lopta. Je to veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje kvalitu samotnej hry.

Tak isto aj obvod futbalovej lopty je veľmi dôležitý. Ideálny obvod futbalovej lopty s veľkostným označením 5 je 68 cm - 70 cm. Ideálny obvod futbalovej lopty s veľkostným označením 4 je 63,5 cm - 66 cm.

Viete si predstaviť, že by sa dnes hral futbal s loptami, kde by každá z nich mala iný obvod, teda veľkosť? Určite nie. Preto aj tento parameter patrí medzi sedem najdôležitejších, ktoré sa sledujú pri futbalových loptách.

V ďalšom pokračovaní tohto seriálu o futbalových loptách a ich správnych parametroch sa budem venovať téme správneho odskoku futbalovej lopty.