Klientska zóna
registrácia

AKO SI VYBRAŤ LOPTU - II

Dnes pokračujem druhým dielom v uverejňovaní článkov na tému správneho výberu futbalovej lopty. V tomto článku sa budem venovať druhému dôležitému parametru v teste kvality futbalovej lopty a tým je pružnosť, alebo dobrý odskok.

Testovanie pružnosti futbalovej lopty je veľmi dôležité. Lopta musí mať ideálny odskok, čo je veľmi dôležité pre hráčov, či už pri spracovaní lopty nohou, na hrudi, alebo hlavou.

Kvalitná futbalová lopta musí byť natoľko pružná, že keď ju pustíte voľným pádom z 2 m výšky, tak musí dosiahnuť nasledujúci minimálny odskok ( pri teplote vzduchu 5 stupňov až 20 stupňov ) :

  • futbalová lopta veľkosť 5 - musí mať odskok - 125 cm - 155 cm
  • futbalová lopta veľkosť 4 - musí mať odskok - 115 cm - 155 cm

Pri nižšej teplote ako je 5 stupňov Celzia môže byť tolerancia minimálneho odskoku futbalovej lopty v rozmedzí 10 cm.

Najslávnejší odraz a odskok futbalovej lopty sa asi viaže k finálovému zápasu majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konalo v Anglicku v roku 1966. Stretli sa v ňom domáci Angličania so svojim veľkým rivalom zo Západného Nemecka. Jedným z trojice rozhodcov bol aj Slovák na čiare Karol Galba. Finálový zápas sa dostal až do predĺženia, keď v 98. minúte Geof Hurst si v šestnástke spracoval loptu a tú napálil na bránu súpera. Lopta trafila brvno brány Nemcov a odrazila sa. No kam dopadla je otázka dodnes, na ktorú nikto nepozná presnú odpoveď. Bola lopta za bránkovou čiarou? Hlavný rozhodca gól uznal a Angličania sa stali majstrami sveta. Je pravdou, že ešte ten istý Anglický hráč dal v poslednej minúte predĺženia zdecimovaným Nemcom ďalší gól, no tí dodnes nemôžu prekusnúť gól, ktorý dostali po odrazení lopty od brvna.

V tomto prípade z futbalovej histórie je vidieť, aká je dôležitá pružnosť a dobrý odskok futbalovej lopty.

V ďalšom pokračovaní tohto seriálu, ktorý zverejním už onedlho sa budem venovať ďalšiemu z parametrov futbalovej lopty - trvácnosti.