Klientska zóna
registrácia

DOBRÉ - ŠTUCNE

Dnes ráno mi volal jeden môj známy. Chcel odo mňa, aby som mu poradil pri výbere štulpní. Rozhovoril sa, ako do ich klubu kúpil už viacero štulpní, ale nakoniec nikdy nebol spokojný. Jedni boli po krátkom používaní rozťahané a nedržali futbalistom na nohe. Druhé boli zase až tak úzke, že chalani hovorili v kabíne ako ich ťahajú na lýtkach až im "neprúdi krv" a nechceli ich nosiť. Ďalšie sa po pár zápasoch dotrhali a prederavili. V telefóne bol už dosť nešťastný, tak som sa s ním dohodol, že sa stretneme ešte dnes u neho na štadióne.


Keď som po obede prišiel za ním na futbalový štadión, hneď ma zobral do šatne, aby mi ukázal štulpne, ktoré mi opisoval v telefóne a s ktorými nebol spokojný. Sadli sme si spolu v hráčskej kabíne a začal som mu rozprávať moje skúsenosti a znalosti o štulpniach.


Podľa mňa a to som zdôraznil, výberu štulpní treba venovať ešte väčšiu pozornosť ako dresom. Prečo? Futbalista hrá futbal nohami a tak ako musí mať obuté pohodlné a kvalitné kopačky, ktoré mu perfektne sedia na nohe, musí mať aj pohodlné štulpne. Určite sa necíti dobre v rozťahaných, deravých, alebo až príliš úzkych štulpniach.
"Ale, v ponuke je také množstvo rôznych štulpní a ako si z nich vybrať tie dobré?" – položil mi otázku môj známy.

Áno, dal som mu za pravdu. Nie je jednoduché sa vyznať a vybrať také štulpne, na ktoré nebudú jeho futbalisti stále frflať. Preto som mu dal niekoľko rád, ktorých by sa mal držať pri výbere dobrých štulpní:

  • najskôr si zisti, kde boli štulpne vyrobené. Ja jednoznačne preferujem štulpne vyrobené výrobcom v Európe. Vždy si najskôr over, či výrobca, ktorý je síce z Európy aj naozaj vyrába v Európe, alebo sa len tvári ako výrobca a dáva si svoju produkciu vyrábať u niekoho ďalšieho a to väčšinou v tretích krajinách mimo Európu. Tým sa ti hneď zúži výber.
  • zisti si zloženie a pomer materiálu, z ktorých boli štulpne vyrobené. Toto je dosť dôležité, pretože od tohto zloženia sú odvodené vlastnosti, trvácnosť a cena štulpní.
  • dôležitou vlastnosťou dobrých štulpní je ich elastickosť, čiže možnosť roztiahnuť sa vo svojej šírke minimálne na 25 – 30 cm. Vtedy určite nebudú štulpne nikoho škrtiť na lýtkach, aj keď ich má silnejšie.
  • štulpne, ktoré vôbec neobsahujú vo svojom zložení polyamid, nemôžu byť trvácne a nič nevydržia. Toto mám na 100% overené a nikto ma nepresvedčí, že to tak nie je. Polyamid je totiž to, čo dáva štulpniam trvácnosť.
  • no a nakoniec sme sa dostali k cene. Prečo sú také veľké rozdiely v cenách štulpní?. Cena sa samozrejme odvíja od zloženia materiálu, z ktorých sú štulpne vyrobené. Vo všeobecnosti to znamená, že čím štulpne obsahujú väčšie percento polyamidu, tým sú i drahšie. A tu je odhalené tajomstvo rozdielov v cenách štulpní.

Po tejto mojej dlhej prednáške sa môjmu známemu objavil na tvári široký úsmev. Keď som sa ho spýtal, čo mu je smiešne povedal : " Konečne viem ako na to! " a pre istotu ešte raz zopakoval, čo si bude všímať odteraz na štulpniach

  1.  vyrobené v Európe
  2. taký elastický komfort, aby sa dali do šírky roztiahnuť v priemere na 28 cm
  3. musia obsahovať polyamid

Na záver ešte dodal : " Keď bude chýbať štulpniam čo i len jedno z týchto troch kritérií – nechcem ich! "


Prikývol som mu a povedal, že ma počúval naozaj pozorne.


A čo Vy, aké máte skúsenosti so štulpňami? Rád si prečítam Vaše komentáre. Vopred Vám za ne ďakujem.