Klientska zóna
registrácia

NEPREMOKAVÉ TRÉNINGOVÉ ŠUŠTIAKOVÉ BUNDY

Dnes sa s Vami podelím o jeden príbeh, ktorý sa mi stal pred viac ako 4 rokomi a ktorý súvisí s touto témou.


Vo februári 2011 som sa aj s ďalšími mojimi dvoma blízkymi spolupracovníkmi zúčastnil v Talianskej Ovade celoeurópskeho stretnutia distribútorov jednej športovej značky. Prednášku a zároveň prezentáciu na tému športového oblečenia viedol majiteľ tejto športovej značky Carlo Crosio.


Časom sme sa dostali k prezentácii šuštiakových búnd a Carlo podišiel ku mne, podal mi do ruky bundu a spýtal sa : " Roman, čo to je za bundu? ". Bez váhania som mu odpovedal : " Nepremokavá tréningová šuštiaková bunda! " Carlo hneď položil ďalšiu otázku : " Ako to vieš? ". Odpovedal som mu v tom zmysle, že predsa tieto bundy poznám a pokiaľ viem tak ich má skoro každá športová značka v ponuke, sú veľmi populárne, veľa sa používajú a majú predsa aj kapucňu. " No dobre ", povedal Carlo " Ale prečo máš takú istotu, že tá bunda je nepremokavá? Dúfam, že nie len preto, že ju má každý v ponuke, je obľúbená a má kapucňu. ". " Tak prečo? " – spýtal sa ma opäť. Priznám sa, že som vtedy už začal strácať istotu o mojom presvedčení, že bunda ktorú mám v rukách je nepremokavá. Carlovi som nakoniec odpovedal : " Ale veď to mi povedali všetci pred tebou. ". " Kto všetci? " – nedal mi pokoj Carlo. " No predsa všetci z iných značiek, s ktorými som doteraz spolupracoval! " Carlo sa usmial a povedal : " Presne túto odpoveď som od teba čakal." Keď videl, ako na neho udivene pozerám, opäť sa usmial, prišiel ku mne, zobral mi z rúk bundu, ktorú mi na začiatku podal a povedal : " Klamali Ťa!! ". " Prečo? " – bola moja začudovaná odpoveď. " No " – povedal a znovu sa usmial " myslím, že ani oni nevedia vysvetliť rozdiel vo funkčnosti medzi bundami. Ja ti to však rád prezradím. " – dodal a nasledovalo to podstatné – vysvetlenie.


Začal najskôr bundou, ktorú som pred tým držal v ruke a chráni len pred vetrom. Prvým hlavným znakom je materiál z ktorého je bunda vyrobená. Týmto materiálom je polyester. Takáto bunda je veľmi ľahká s odvetraním a priepustnosťou vlhkosti (potu) smerom von.


Ďalším materiálom je nylon. Tento materiál pokiaľ je tkaný pri výrobe jedno vrstvovo má podobné vlastnosti ako polyester a taktiež je veľmi ľahký a prepúšťa vlhkosť (pot) smerom von. Už toto je signál, že takáto bunda nemôže byť nepremokavá, keď prepúšťa vlhkosť.


No a teraz sa dostávame k bunde, ktorá je nepremokavá. Tá je vyrábaná zo 100% nylonu. Ten je však pri výrobe tkaný dvoj vrstvovo. Ako sa to dá spoznať? Jednoducho! Bunda z takéhoto materiálu je na dotyk hrubšia a hlavne pôsobí tvrdšie. Preto, aby jej nosenie bolo príjemnejšie, zvykne sa do vnútra našívať druhá vrstva z polyesteru (väčšinou sieťovina). Táto druhá vrstva slúži aj na to, aby telo športovca nebolo v priamom dotyku s vrchnou vrstvou, keďže táto bunda neumožňuje priepustnosť vlhkosti (potu) smerom von a bunda by sa časom nepríjemne prilepila na telo.


Ďalšou poznávacou značkou, ktorá jasne hovorí o tom, či sa jedná o bundu len do vetra, alebo o nepremokavú je jej cena. Nikdy sa nevyrovná cena nepremokavej bundy tej lacnejšej do vetra.


Carlov výklad na túto tému bol naozaj taký, aký som do vtedy od nikoho nepočul a bol som mu vďačný, že ma dostal do obrazu.


Večer keď sme odchádzali nám z úsmevom naši nemecký kolegovia povedali, ako na týchto bundách Carlo vždy dostane niekoho nového. Tak až potom mi došlo, prečo tú šuštiakovú bundu podal práve mne.


Od tohto stretnutia v Ovade vždy upozorňujem hlavne mojich nových spolupracovníkov na rozdiel medzi bundou do vetra a nepremokavou bundou.


A čo Vy vážení priatelia, športovci, vedeli ste rozpoznať rozdiel v šuštiakových bundách?